Yazı ve Resim Geçişi - Ahmet Soyarslan

 Sıcak Haddelenmiş Çelikler

Kimyasal bileşenleri ayarlanmış sıvı çelik Sürekli Döküm Tesislerinde  (İngot kalıplarına döküm ülkemizde kalmamıştır) Slab haline getirildikten sonra haddelenmesi gerekir. Genellikle kalınlığı 200-250 mm, genişliği 800-1800 mm ve uzunluğu 6000-12000 mm olan Slab, Sıcak Haddeleme Tesislerinde hedeflenen kalınlığa haddelenir. Bunun için slab Isıtma Fırınlarında haddeleme sıcaklığına kadar ısıtıtıldıktan sonra, önce kaba haddelenir (20-50 mm) ve sonra bir dizi haddeden geçirilerek nihai haddeleme yapılır. Haddeden çıkışı 850-940 C derece olan yassı çelik su ile soğutularak çoğunlukla 580-750 C de rulo şeklinde sarılır. Rulo oda sıcaklığına geldikten sonra müşterinin talebine göre rulo olarak veya, dilinerek, boya kesilerek sevk edilir.

Genel kullanım alanları

  • Nakliye araçlarının (gemi, tren kamyon, otobüs, otomobil, bisiklet ) imalatlarında
  • Enerji sektöründe; enerji nakil hatlarında, rüzgar enerji  üretim ekipmanlarında, santral yapında, güneş enersisinden faydalanma donanımlarında,
  • Tarım sektöründe; tarım makinelerin imalatında, traktör imalatında,
  • Su, gaz ve petrol taşımalarında kullanılan boruların yapımında,, suyun büyük gücünün kontrol edilmesinde kanal, tünel, baraj, köprü, liman inşaatlarında,
  • Depolama sistemlerinde, silo yapımında, konteyner imalatında,
  • Sıcak ve basınçlı ortamlarda, ısı eşanjörlerinin imalatında, buhar kazanları imalatında,
  • İnşaat sektöründe taşıyıcı kolonların yapımında, beton taşıma. karıştırma, kalıplama ekipmanlarının yapımında, çelik binaların yapımında başarıyla kullanılır.
 
   
 

Soğuk Haddelenmiş Çelikler

Soğuk Haddeleme işlemi sacın kalınlığını düşürmek, yüzey özelliklerini geliştrmek, yüzeyi kaplamaya hazırlamak ve değişik sertliklere ulaştırmak için gerçekleştirilir. Soğuk Haddelenmiş Saclar kolay formlanabilmeleri, çeşitlendirilebilir mekanik kompozisyonları, temiz ve düzgün yüzeyi ile otomotivden, mobilyaya ve ev eşyalarına kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır.

 

Kalınlık Aralığı: 0.20 mm – 2.50 mm
Genişlik Aralığı: 15mm – 1250mm
Standart/Kalite: EN Standartlarına göre DC01, DC03, DC04, DC05, DC06
ASTM Standartlarına göre CD, DQ, DQSK
Emayelik Kaliteler:
DC01EK, DC04EK veya EK2, EK4
Yüzey: Mat veya Parlak Yüzey
Temper: Full hard veya soğuk formlamaya uygun
Menşei: Türkiye, Çin, Avrupa
Formlar: Rulo, Paket Sac, Bant
Uygulamalar: Brou ve Profil, Radyatör, Kapı Kolu, Yapı Ekipmanları, Metal Kalıp ve Aksesuarlar vs

 

 
   

 

 


Ana Sayfa
| Ürünlerimiz | İletişim

İNKA Sac Metal San. Tic. AŞ.® 2014 Tüm Hakları Saklıdır .